Registrujte se do﹟BUSTINOL_MEMBERS (členství )a získejte ihned 25% slevu ,dopravu zdarma a další výhody

ANDĚLIKA ČÍNSKÁ – Ženský Ženšen, Děhel Čínský Či Dong Quai

Andělika čínská (Angelica sinensis), známá také pod názvem děhel, je voňavá rostlina charakteristická shlukem malých bílých květů. Objevuje se ve vysokých horách, dobře zvládá drsné podnebí. Květina patří do stejné botanické rodiny jako mrkev a celer. Lidé v Číně, Koreji a Japonsku suší její kořen pro léčebné účely. Andělika čínská se používá jako bylinný lék již od 6. století př. n. l.

Svůj původ má andělika v Asii, ovšem během let se rozšířila do celého světa. Předmětem sběru je kořen – oddenek rostliny –, který se používá přímo, je součástí čajů nebo se zpracovává do různých extraktů, kapslí a tablet.

angelica-sinensis-herb-white-space_55883-6210

Účinky anděliky čínské na zdraví:

Díky svým četným příznivým účinkům je andělika obsažena v produktu BUSTINOL kapsle. V produktech pro ženy je andělika čínská rovněž známá i pod názvem dong quai, často bývá označována jako ženský ženšen. Oddenek anděliky čínské má totiž blahodárný vliv na hormonální rovnováhu u žen. Harmonizuje menstruační cyklus a snižuje příznaky premenstruačního syndromu (PMS), působí jako podpůrný prostředek k otěhotnění, usnadňuje porod, snižuje příznaky klimakteria. Andělika působí na zvýšení průtoku krve v děloze a uvolnění svalových křečí, chrání před vysoušením poševní sliznice, eliminuje myomy a cysty. V lidovém léčitelství je tradičně doporučována ke zvětšení a zpevnění poprsí, protože působí na zdravou produkci progesteronu. Bylina dále podporuje funkci žláz s vnitřní sekrecí, napomáhá lepšímu trávení a pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu – uklidňuje psychiku a uplatňuje se v případě poruchy spánku. Nesmíme zapomenout ani na její protizánětlivé účinky či schopnost posilovat imunitu, rostlina se dá rovněž užívat při poruchách srážlivosti krve.

Popis anděliky čínské: 

Anděliku čínskou lze snadno rozpoznat díky velkým pilovitým listům a květenství.Jedná se o statnou a vytrvalou bylinu z čeledi miříkovitých (Apiaceae), s přímou, dutou a rýhovanou lodyhou dorůstající do výšky 1,5–2 m. Její oddenek je řepovitý a aromatický, listy velké, zpeřené a ostře pilovité. Květenství ve formě polokulovitých okolíků s drobnými bílými květy může mít průměr až 16 cm. Plodem rostliny je vejčitá až podlouhlá dvounažka nahnědlé barvy. Andělika čínská se podobá andělice lékařské (Archangelica officinalis), která je u nás trochu známější.

Účinné látky v andělice čínské:

Angelica sinensis obsahuje kumariny, fytosteroly, polysacharidy. O zlepšení průtoku krve a pokles hladiny stresových hormonů se starají ftalidy. Mezi cenné látky patří i organické kyseliny a estery (ferulát), vitaminy, aminokyseliny nebo flavonoidy. Dalšími důležitými látkami jsou pak fytoestrogeny, přírodní hormony, které slouží k harmonizaci hormonálního systému