Registrujte se do﹟BUSTINOL_MEMBERS (členství )a získejte ihned 25% slevu ,dopravu zdarma a další výhody

Je vaše tělo v hormonální rovnováze?

Které faktory mohou za nedostatečnou funkci hormonů? 

Hormonální nerovnováha doprovází ženu po celý její život – od puberty, přes těhotenství až do menopauzy. Hladina hormonů se v těle často mění a mohou ji doprovázet pocity stresu či úzkosti. Nepříjemné pocity únavy a rozmrzelosti ženu trápí zejména v premenstruačním období. Tělo se však s těmito příznaky dokáže vyrovnat, a proto se hladina hormonů po menstruaci vrací zpět do normálu. Pokud se však jedná o dlouhodobou záležitost, která omezuje normální život a způsobuje zdravotní problémy, je potřeba najít řešení.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje?

 1. Nepravidelný menstruační cyklus, s tím souvisí bolestivá menstruace, chybějící ovulace. Dále také problémy jako PMS syndromy, akné, endometrióza, cysty, myomy, syndrom polycystických vaječníku.
 2. Pocit nedostatečné energie, ten může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
 3. Zvýšená tělesná hmotnost, nejčastěji kolem břicha na stehnech a bocích. Může to být projev špatné funkce štítné žlázy nebo nadbytečná hodnota estrogenu.
 4. Problémy s pamětí, nesoustředěním a zapomnětlivost může způsobit nefunkční štítná žláza nebo nadledvinky.
 5. Tendence mastné a aknózní pokožky bývá způsobena vysokou úrovní testosteronu nebo neschopností se zbavovat nadbytečných hormonů.
 6. Sexuální nechuť, v tomto případě hraje velkou roli správná rovnováha estrogenu. Pokud je jeho hladina vysoká, dochází k absenci libida, pokud je nízká, způsobuje to pocit suchosti v pochvě.

Co je to menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující děj, při němž dochází k cyklickým změnám děložní sliznice a vaječníků, které jsou přímo závislé na hladině různých pohlavních hormonů. Obvykle trvá 24- 35 dnů a začíná prvním dnem menstruačního krvácení.

Rozděluje se na několik fází:

 1. Folikulární fáze – první polovina cyklu, od prvního dne menstruačního krvácení do ovulace
 2. Ovulace – cca polovina menstruačního cyklu, nastává na konci folikulární fáze
 3. Luteální fáze – konec cyklu, začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace

Pokud jsou hormony obzvlášť pak pohlavní hormony v nerovnováze, může docházet k následujícím problémům, které jsou často příčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrávání vajíčka, slabá až žádná ovulace, nízká stěna dělohy a jiné.

Pokud hladiny hormonů správně nestoupají a neklesají, dostáváme se tím k jádru problému, tedy k hormonální nerovnováze a nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Mezi nejdůležitější pohlavní hormony patří estrogen a progesteron.

Estrogen – nejdůležitějším formou estrogenu je estradiol, který je produkován zrajícími folikuly ve vaječnících a je tedy i ukazatelem jejich růstu. Za růst folikulů může FSH hormon neboli folikulostimulační hormon. Proto se hladiny estrogenu a FSH hormonu posuzují společně. Pokud není správná hladina estrogenu, nespustí se ovulace, neboť nedojde k dozrání vajíčka a jeho uvolnění z folikulu.

Progesteron – je produkován žlutým tělískem, připravuje děložní sliznici k přijetí oplodněného vajíčka, zastavuje menstruaci a navozuje růst mléčné žlázy.

Žluté tělísko – vzniká ve druhé polovině cyklu, tvoří se ze zbytku prasklého folikulu. Hlavní funkcí je produkovat progesteron a estrogeny.  Nedostatečná funkce bývá jedena z příčin neplodnosti a může způsobovat předčasné potraty.

Máte právě vy problémy s nepravidelnou menstruací, ovulací a celkově potřebujete zlepšit hladiny pohlavních hormonů. Na tento problém je nejvhodnější extrakt z anděliky čínské.

Co můžete preventivně udělat?

 • Otestujte se hned při prvním podezření na hormonální nerovnováhu. U svého lékaře požádejte o takzvané provedení hormonálního profilu.
 • Konzumujte výživnou stravou a čerstvé potraviny, toto je jeden ze stavebních kamenů pro správnou funkci hormonů.
 • Detoxikujte se, správná a šetrná detoxikace pomůže tělo zbavit nežádoucích toxinů, škodlivin, ale i nahromaděných přebytečných hormonů.
 • Pravidelné cvičení a pohyb, zvýší vytrvalost, posílí svaly, zlepší krevní oběh, pročistí tělo a odbourá stres. Stačí 3x týdně minimálně 30 minut, oblíbenou a doporučovanou alternativou je i jóga.

Andělika čínská je obsažena v našem produktu Bustinol kapsle.

Zdroje:

https://zdravi.euro.cz/zvysena-chut-na-sex https://zdravi.euro.cz/menstruace-pms-

internet